Search

Document No. 130752227

  • Date of the hearing: 01/10/2025
  • Date of the decision: 01/10/2025
  • Case №: 761/16104/18
  • Proceeding №: 52017000000000434
  • Instance: HACC
  • Judicial form: Criminal
  • Decision type: Decision on temporary access
  • Presiding judge (HACC): Oliinyk O.V.

Справа № 761/16104/18

Провадження № 1-кп/991/139/19

ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

01 жовтня 2025 року м. Київ

Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді ОСОБА_1,

суддів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

з участю:

секретаря судового засідання ОСОБА_4,

прокурора ОСОБА_5,

обвинуваченого ОСОБА_6,

захисника ОСОБА_7,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання обвинуваченого ОСОБА_6 про надання тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52017000000000434 від 26.06.2017, за обвинуваченням

ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Києва, який проживає за адресою: АДРЕСА_1,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 27, ч. 2 ст. 15, ч. 4 ст. 369 КК України,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вищого антикорупційного суду на стадії судового розгляду перебуває зазначене кримінальне провадження.

Обвинувачений ОСОБА_6 подав суду клопотання № 1/2-ДПС-К від 10.09.2025 про надання тимчасового доступу до речей і документів, у якому просить надати йому та його захиснику ОСОБА_7 тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2, з можливістю вилучити (отримати) посвідчені належним чином копії паперових документів, а саме інформацію з електронної системи документообігу (якою фіксуються дані перетину державного кордону України - виїзд з України та в`їзд до України) про перетинання державного кордону України (виїзд та в`їзд) колишнім заступником керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_8 ( ОСОБА_9 ), ІНФОРМАЦІЯ_4, у період з 10.09.2017 до 14.09.2017 включно (зазначити час, дату, місяць та рік виїзду з України та в`їзд в Україну).

Клопотання обґрунтував посиланням на такі обставини.

Під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 52017000000000434 від 26.06.2017 заступник керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_8 можливо підписав постанову про проведення НСРД - контролю за вчиненням злочину № 20/3-2240т від 14.09.2017. На підставі цієї постанови щодо ОСОБА_6 проведені НСРД. Згідно протоколу огляду та вручення грошових коштів від 14.09.2017 у кримінальному провадженні детектив ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 вручив ОСОБА_11 грошові кошти у розмірі 10 000 доларів США. Ця слідча дія розпочата 14.09.2017 о 09 год 50 хв і закінчена о 10 год 25 хв.

На його запит ІНФОРМАЦІЯ_6 надав інформацію та копії документів про те, що заступник керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 перебував у закордонному відрядженні з метою участі у 18-ій Моніторінговій зустрічі Антикорупційної мережі для країн Східної Європи та Центральної Азії, Французька Республіка (м. Париж) п`ять діб з 10.09.2017 (з 10.09.2017-14.09.2017) згідно з наказом Генерального прокурора України від 07.09.2017 № 83-вд, зі змінами внесеними наказом Генерального прокурора України від 18.09.2017 № 87-вд.

Зазначає, що такі відомості вказують на те, що заступник керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 не міг станом на 09 год 50 хв винести вказану вище постанову від 14.09.2017, так як перебував за кордоном у службовому відрядженні з 10.09.2017 по 14.09.2017 включно.

У зв`язку з цим вважає, що важливо встановити, у яку дату ОСОБА_8 перетинав кордон України під час повернення із закордонного відрядження.

На його запити від 08.05.2025, 10.06.2025 ІНФОРМАЦІЯ_8 відмовила в наданні інформації про перетин державного кордону України на виїзд та в`їзд ОСОБА_8, посилаючись на неможливість поширення персональних даних про особу без її згоди чи судового рішення.

На думку обвинуваченого ОСОБА_6, документи з інформацією про перетин державного кордону заступником керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 можуть мати значення для з`ясування того, чи була зазначена постанова винесена 14.09.2017 до початку проведення НСРД - контролю за вчинення злочину, а саме до вручення з 9 год 50 хв ОСОБА_11 детективом ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_10 грошових коштів для їх передачі адвокату ОСОБА_6, та для вирішення питання про допустимість зібраних 14.09.2017 стороною обвинувачення доказів.

Позиції учасників судового провадження

Обвинувачений ОСОБА_6 і захисник ОСОБА_7 у судовому засіданні підтримали подане клопотання і просили надати стороні захисту тимчасовий доступ до зазначених у ньому документів.

Прокурор ОСОБА_5 просив відмовити у задоволенні клопотання обвинуваченого, зважаючи на те, що суду наданий оригінал постанови від 14.09.2017 з підписом заступника керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 . На відміну від інших процесуальних рішень ця постанова підлягала реєстрації у режимно-секретному підрозділі Генеральної прокуратури, тому немає підстав сумніватись у даті винесення ОСОБА_8 постанови. На його думку, перебування прокурора у відрядженні не забороняє йому приймати процесуальні рішення у кримінальному провадженні. Водночас йому не відомо, у який час ОСОБА_8 підписав постанову від 14.09.2017.

ІНФОРМАЦІЯ_9 як володілець документів свого представника в судове засідання не направила, причини неявки не повідомила і письмових пояснень щодо заявленого клопотання суду не подала.

За правилами ч. 4 ст. 163 КПК України в цьому випадку неявка в судове засідання представника володільця документів не перешкоджає розгляду клопотання обвинуваченого про тимчасовий доступ до документів.

Мотиви та висновки суду

Відповідно до ст. 2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Кримінальне провадження згідно із ч. 1 ст. 22 КПК України здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.

Стаття 333 КПК України регулює порядок застосування заходів забезпечення кримінального провадження та проведення слідчих (розшукових) дій під час судового провадження. Відповідно до ч. 1 цієї статті заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом. Під час розгляду клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів суд також враховує причини, через які доступ не був здійснений під час досудового розслідування (ч. 2).

За змістом ст. 131, 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів, як захід забезпечення кримінального провадження, застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження та полягає в наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп`ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп`ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.

Положеннями ч. 1, 2 ст. 132 КПК України, у контексті застосування в цьому кримінальному провадженні, визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали Вищого антикорупційного суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.

При цьому для оцінки потреб судового провадження, з точки зору права сторони захисту, суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні. Також під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати суду докази обставин, на які вони посилаються (ч. 5, 6 ст. 132 КПК України).

Частиною 1 ст. 160 КПК України визначено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.

Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів встановлені ч. 2 ст. 160 КПК України, і цих вимог обвинувачений ОСОБА_6 у цілому дотримався.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів (ч. 6 ст. 163 КПК України).

Обвинувачений ОСОБА_6 просить надати стороні захисту тимчасовий доступ до документів, якими можливо підтвердити час, день, місяць, рік, коли заступник керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 перебував у закордонному відрядженні у Французькій Республіці (м. Париж) - виїхав з України та повернувся до України в період 10.09.2017-14.09.2017. Такі відомості сторона захисту має намір використати для доказування того, що заступник керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 не міг винести 14.09.2017 постанову про проведення НСРД - контролю за вчиненням злочину № 20/3-2240т від 14.09.2017 до початку такої процесуальної дії, як огляд грошових коштів у розмірі 10 000 доларів США детективом НАБУ ОСОБА_10 та їх вручення ОСОБА_11 з метою подальшої передачі адвокату ОСОБА_6, яка розпочата 14.09.2017 о 09 год 50 хв і закінчена о 10 год 25 хв згідно з протоколом огляду та вручення грошових коштів від 14.09.2017. Підтвердження версії сторони захисту щодо огляду і вручення коштів до винесення постанови уповноваженого суб`єкта про проведення контролю за вчиненням злочину може мати значення для оцінки допустимості доказів, зібраних 14.09.2017 стороною обвинувачення.

Згідно з відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.05.2025 з додатками, наданою на запит ОСОБА_6 заступник керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 направлений у закордонне відрядження до м. Париж (Французька Республіка) з 10.09.2017 терміном 4 доби на підставі наказу Генеральної прокуратури України від 07.09.2017. До зазначеного наказу 18.09.2017 внесені зміни в частині терміну відрядження - його змінено на 5 діб з 10.09.2017 у зв`язку із запізненням прибуття 13.09.2017 рейсового літака за маршрутом «Париж-Київ».

У відповіді від 25.08.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив ОСОБА_6, що не володіє і не зобов`язаний володіти інформацією, яка може підтвердити перетинання державного кордону ОСОБА_8 під час службового відрядження.

Згідно з відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_10 від 19.05.2025 на запит ОСОБА_6 від 16.05.2025 надання інформації про перетин державного кордону України стосовно іншої особи можливе на підставі особистої письмової згоди такої особи або на підставі відповідного судового рішення із усіма обов`язковими реквізитами про особу («Прізвище, власне ім`я особи», «Дата народження (число, місяць та рік)», «Громадянство»).

У п. 3 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в`їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» (затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України 27.09.2022 № 614, далі - Положення про базу даних) визначено, що метою ведення Бази даних є, зокрема, обробка (збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення) інформації про осіб, які перетнули державний кордон України, їх паспортні документи (інші документи, передбачені законодавством).

Водночас згідно з п. 13 Положення про базу даних інформація (відомості) про осіб, які перетнули державний кордон України, в`їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території, що обробляється в Базі даних, є інформацією з обмеженим доступом, а саме конфіденційною інформацією (персональними даними). Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься в Базі даних, здійснюються відповідно до законодавства. Тобто документи, до яких обвинувачений просить надати тимчасовий доступ, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 162 КПК України належать до таких, які містять охоронювану законом таємницю, а саме містять персональні дані особи, що знаходяться в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Пунктами 4, 5 Положення про базу даних передбачено, що База даних ведеться засобами інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_2 із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю та власником Бази даних і володільцем інформації, що в ній обробляється, є ІНФОРМАЦІЯ_11 . Інформація з персональними даними осіб в Базі даних зберігається впродовж 10 років з дня її внесення (п. 17 Положення про базу даних).

Ідентифікація осіб, (пошук інформації в Базі даних) здійснюється за наявності таких обов`язкових реквізитів: прізвище, власне ім`я особи (для громадян України - українськими літерами та/або латинськими літерами; для іноземців та осіб без громадянства інших держав - тільки латинськими літерами); дата народження (у форматі «дд. мм.рррр»); громадянство особи; додатково можуть бути застосовані інші наявні реквізити (п. 12 Положення про базу даних).

Станом на вересень 2017 року також діяла база даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України» (далі - База даних осіб), як автоматизований банк даних відомостей про громадян України, іноземців та осіб без громадянства, зареєстрованих у пунктах пропуску через державний кордон, та відповідно документів громадян України на право виїзду з України і в`їзду в Україну, у тому числі паспорта громадянина України (п. 3 Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України», затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 25.06.2007 № 472). Інформація, що зберігається в Базі даних осіб, є сукупністю відкритої адміністративної інформації та інформації про осіб і є власністю ІНФОРМАЦІЯ_2 та не належить до інформації з обмеженим доступом (п. 19). Відповідно до п. 23 вказаного Положення п еревірка інформації за Базою даних осіб здійснюється шляхом асоціативного пошуку за такими реквізитами: обов`язкові реквізити - «Громадянство», «Прізвище, ім`я особи», «Дата народження» (число, місяць та рік).

З огляду на наведене вище, є достатні підстави вважати, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_9 наявні відомості про перетин державного кордону України за вересень 2017 року громадянами України та ці відомості обвинувачений ОСОБА_6 не має можливості одержати в інший спосіб, аніж шляхом застосування заходу забезпечення кримінального провадження, оскільки вони містять персональні дані іншої особи. Інформація щодо часу перетину державного кордону заступником керівника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_8 може бути використана стороною захисту для доказування в цьому кримінальному провадженні, зокрема для з`ясування існування правових підстав для огляду і вручення коштів заявнику ОСОБА_11 детективом ОСОБА_10 14.09.2017 в період 09:50-10:25 для подальшого їх використання під час проведення контролю за вчиненням злочину у кримінальному провадженні.

Отже, суд дійшов висновку, що клопотання обвинуваченого ОСОБА_6 підлягає задоволенню шляхом надання йому та його захиснику тимчасового доступу до відомостей, які зберігаються в базах даних відповідних електронних інформаційних систем ІНФОРМАЦІЯ_9, щодо перетину кордону громадянином України ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, у період з 10.09.2017 до 14.09.2017 (на виїзд та на в`їзд).

Ураховуючи стадію судового розгляду та обсяг інформації, доступ до якої надається стороні захисту, на підставі п. 7 ч. 1 ст. 164 КПК України суд вважає, що достатнім строком для виконання цієї ухвали буде строк до 15.10.2025.

Керуючись ст. 132, 159, 163, 333, 372, 376, 392 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_6 задовольнити.

Надати обвинуваченому ОСОБА_6 та його захиснику ОСОБА_7 тимчасовий доступ до документів (у електронній формі), що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (адреса: АДРЕСА_2 ) та містяться в інформаційно-комунікаційних системах і базах даних ІНФОРМАЦІЯ_9, з можливістю отримати посвідчені належним чином копії таких документів (витяги з них) у паперовій формі, а саме:

- до відомостей про перетинання державного кордону України на виїзд з України та в`їзд до України громадянином України ОСОБА_8 ( ОСОБА_9 ), ІНФОРМАЦІЯ_4, у період з 10.09.2017 до 14.09.2017 (включно) із зазначенням часу, дати, місяця та року виїзду з України та в`їзду в Україну.

Строк дії ухвали до 15.10.2025.

Особі, яка отримала речі і документи внаслідок здійснення тимчасового доступу до них, надати до них доступ у порядку, передбаченому статтею 290 КПК України, прокурору Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_5 .

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_2

ОСОБА_3